×

2019-20 All-U.P. Boys Basketball

UPSSA

DREAM TEAM

Player School Height Class

Foster Wonders Iron Mountain 6-5 Jr.

Marcus Johnson Iron Mountain 5-9 Sr.

Brad Simonsen Houghton 6-6 Sr.

Ashton Janke Dollar Bay 6-3 Sr.

Jason Waterman Negaunee 6-0 Sr.

Kam Karp Marquette 6-0 Jr.

Mr. U.P. Basketball: Foster Wonders, Iron Mountain

Division 1-3

Player of the Year: Foster Wonders, Iron Mountain

Coach of the Year: Dan Waterman, Negaunee

Division 1-2 Team of the Year: Marquette

Division 3 Team of the Year: Iron Mountain

First Team

Jakson Sager Negaunee 5-10 Sr.

Justin Nelson West Iron County 6-8 Jr.

Zach Carlson Westwood 5-11 So.

Peyton Fedell Escanaba 6-2 Sr.

Kody Hendricks Norway 6-2 Sr.

Second Team

Ty Lotterman Marquette 6-3 Jr.

Rane Castor Gladstone 6-2 Jr.

Cam Ballard Gladstone 6-1 Jr.

Keagan Monroe Menominee 6-1 Sr.

Drew Lindberg Negaunee 6-3 Sr.

James Harnick Gwinn 6-3 Jr.

Pablo Salgado Houghton 6-3 Jr.

Jacob Kugler Ishpeming 6-2 Sr.

Logan Parolini Norway 5-11 Jr.

Schyler Andersen Manistique 6-2 Sr.

Drew Wyble Marquette 6-1 Sr.

Honorable mentions

Ty Alderton, Westwood, Sr.

Noah Ballard, Gladstone, Sr.

Cole Brackett, Kingsford, Jr.

Taylor Dellangelo, Westwood, Sr.

Jacob Dorenbecker, St. Ignace, Jr.

Brandon Frazer, Escanaba, Jr.

Josh Huotari, Munising, Sr.

Carter Hudson, Escanaba, Jr.

Riley Bray, Bark River-Harris, Sr.

Tommy Lundin, Ironwood, Sr.

Ely North, St. Ignace, So.

Peyton Williams, West Iron County, Sr.

Kaaleb Ranta, Sault Ste. Marie, Sr.

Tony Feira, Iron Mountain, Sr.

Drew DuShane, Negaunee, Sr.

Lincoln Sager, Marquette, Jr.

Aidan Bellisle, Menominee, Sr.

Division 4

Player of the Year: Ashton Janke, Dollar Bay

Coach of the Year: Paul Polfus, Carney-Nadeau

Team of the Year: Dollar Bay

First Team

Jaden Borseth Ewen-Trout Creek 6-3 So.

Nick Edington Pickford 6-7 Sr.

Brett LaFord Carney-Nadeau 6-1 Sr.

Zach Gross Brimley 6-3 Sr.

Luke Gorzinski North Central 5-7 Fr.

Second Team

Davin Hill Dollar Bay 5-8 Jr.

Tyler Sundling Rapid River 5-11 Sr.

Morgan Miskovich Wakefield-Marenisco 6-5 Sr.

Trey Paquin Cedarville 5-11 Sr.

Zach Englund Mid Peninsula 5-10 Sr.

E.J. Suggitt Rudyard 5-10 So.

Cameron Schultz North Dickinson 5-9 Sr.

Connor LeClaire Dollar Bay 5-10 Jr.

Pedro Pardo Engadine 5-8 Sr.

Isaiah May Maplewood Baptist 6-1 Sr.

Honorable mentions

Max Baumler, Carney-Nadeau, Sr.

Tate Besteman, Rudyard, Soph.

Tony DeMars, Rapid River, Sr.

Noah Gorzinski, North Central, Sr.

Beau Koffman, Carney-Nadeau, Jr.

Eli Luokkala, Republic-Michigamme

Parker Maki, Superior Central, Jr.

Dayton Parish, Brimley

Jimmy Storey, Pickford, Sr.

Keall Emmers, Forest Park, Jr.

Ian McArthur, Engadine, Sr.

Logan Depew, Newberry, Jr.

Blake Friisvall, Rudyard

Michal Vigas, Engadine, Sr.

Logan Latvis, Ontonagon, Sr.

Anthony Metas, Bessemer, Sr.

Christian Hocking, Jeffers, Jr.

Bill Rautiola, Chassell, Sr.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)