×

Winter 2020 scholarship recipients named at Bay College

Editor’s note: Due to the large number of students receiving scholarships at Bay de Noc Community College during the winter 2020 semester, the scholarship listing was broken into two parts. Today’s listing includes students from communities beginning with the letters M-Z. For students from communities beginning with A-L, see the Saturday, April 4 edition of the Daily Press.

— — —

ESCANABA — Bay de Noc Community College has announced the scholarship recipients for the winter 2020 semester. The scholarship program is supported by area businesses and organizations, as well as by individuals through endowment and annual contributions. For information on developing a scholarship, contact the Bay College Foundation at 906-217-1700, email foundation@baycollege.edu or visit www.baycollege.edu/foundation.

Scholarships were awarded to the following students for the winter semester:

Manistique: Willard & Joyce Bero Scholarship – Emily Sundling; Alma Christensen Scholarship – Nichole Maddox; Dr. Mary L Cretens Scholarship – Charles Schuetter; Gafner Machine Scholarship – Emily Sundling; Naomi Hult Scholarship – Nichole Maddox; Edgar A & Barbara E Larche Scholarship – Hannah Radcliffe; Mouz Pamp Scholarship – Emily Sundling; Marian Olson Scholarship – Alberta Korva; C Gust Peterson Family Scholarship – Emily Sundling; James L Smith Scholarship – Christine Bartholomew and Emily Sundling; Edwin ‘Tony’ & Helen Jean Wuehle Scholarship- Christine Bartholomew

Marinette: Harnischfeger Former Employees Scholarship – Mathew Wagner; Krusin Klassics Scholarship – Emma Norbotten; Roy I Larson Scholarship – Emma Norbotten; UP Vintage Tin Scholarship – Emma Norbotten

Marquette: Bay College Bids for Bay Scholarship – Felicia Raymond; Alma Christensen Scholarship – Kayla Kivi; Dr. Mary L Cretens Scholarship – Adriana Johnson and Felicia Raymond; Naomi Hult Scholarship – Kayla Kivi; John Lemmer Scholarship – Paige Gahn; Mouz Pamp Scholarship – Hayley Weston; Mabel D (Skip) Ogle Nursing Scholarship – Hanna Derby; Marian Olson Scholarship – Samantha Gallippo; Richard J Pryal Scholarship – Hayley Weston; Don & Jean Seymour Scholarship – Riley Fields; Dr. and Mrs. John Walch Scholarship – Felicia Raymond

McMillan: Margaret Gravel Scholarship – Matthew McNamara; George & Alice Harvey Scholarship – Matthew McNamara; Joseph & Vieno Heirman Scholarship – Matthew McNamara; Barbara Nemacheck Nursing Scholarship – Matthew McNamara

Menominee: Dr. Louis Peter Groos Scholarship – Olivia Anderson; Marian Olson Scholarship – Olivia Anderson and Miranda Siewert; James P Tolfa Scholarship – Olivia Anderson

Milford: Naomi Hult Scholarship – Alyson Restum

Munising: Theodore Bash Family Scholarship – Kelsea Ackerman; Robert Christensen Scholarship – Marissa Ackerman; Edward J Sackerson Scholarship – Marissa Ackerman; Minnie L Stein Scholarship – Abby St Martin

Negaunee: Dr. Mary L Cretens Scholarship – Brandon Smith; Charles & Ione Follo Scholarship – Tanya Wonnacott; Zajkoski Family Scholarship – Tanya Wonnacott

Newberry: Bay College Annual Scholarship – Emily Smart; Naomi Hult Scholarship – Natosha Tuttle; Edward J Sackerson Scholarship – Emily Smart

Niagara: Theodore Bash Family Scholarship – Hope Lantagne; Dickinson County Golf Scholarship – Kristina Wallace; Robert Forgette Family Scholarship – Hope Lantagne; William & Gladys Hansen Scholarship – Kristina Wallace; Krusin Klassics Scholarship – Nicholas Phillips; UP Vintage Tin Scholarship – Nicholas Phillips; Vanda Zajkoski Scholarship – Katelyn Garrison

Norway: Warren & Joyce Brule Foundation Scholarship – Joshua Plante; Robert Christensen Scholarship – Ryan Menard; Dickinson County Golf Scholarship – Sage Mamayek; Clayton Ford Scholarship – Sage Mamayek; Marian Olson Scholarship – Zachary Powell; River Valley Bank Scholarship – Kara Shaneck; Edward J Sackerson Scholarship – Sage Mamayek; Josephine Zajkoski Fine Arts Scholarship – Dakota Jandron

Ontonagon: Elks #354 / Kris Robinson Scholarship – Holly Wardynski; John Lemmer Scholarship – Holly Wardynski; Mouz Pamp Scholarship – Holly Wardynski; Greg & Linda Yagodzinski Scholarship – Abigail Ollila

Pembine: Oliver Felton Scholarship – Alexander Gilbert; Paddy & Donald N Fitch MD Scholarship – Aleah Hanson; Lawrence Hartwig Scholarship – Alexander Gilbert; Howard Heikkinen Scholarship – Summer Swick; Marian Olson Scholarship – Jennifer Meyer; Alice & Victor Powers Scholarship – Summer Swick; John A Romstad Scholarship – Summer Swick; Robert & Anne Schmit Scholarship – Summer Swick; Sally Zimmer Scholarship – Stephen Schlitt

Perkins: Joseph & Wanda Corcoran Scholarship – Richelle Vandeville; Oliver Felton Scholarship – Richelle Vandeville

Powers: Art Slaughter Scholarship – Danielle Chartier; Percy Weinberg Scholarship – Danielle Chartier

Quinnesec: Esther Brandt Scholarship – Samantha Balkum; Alice Hale Scholarship – Samantha Balkum; Charles & Patricia Nelson Scholarship – Chandler Pizzi

Ralph: John Lemmer Scholarship – Alexandra Ross

Rapid River: Almost There/Jeanine Dagenais Scholarship – Julia Gasso; American Legion Cloverland Post 82 Scholarship – Noah Gustafson; Bay College Delta County Golf Scholarship – Riley Christianson and Brittany Schwartz; Bay College Faculty Association Scholarship – Kaitlyn Hardwick; Jack A Cook Scholarship – Madelyn Moss; Dr. Mary L Cretens Scholarship – Leonard Menary; Delta County Chamber of Commerce Scholarship – Kailey Vietzke; Oliver Felton Scholarship – Alyna Brunette and Caitlin Thompson; Albin & Agnes Froberg Nursing Scholarship – Valerie Viau; Marion Groos Scholarship – Kaitlyn Hardwick; Lawrence Hartwig Scholarship – Caitlin Thompson; Robert J & Elva M Hirn Scholarship – Shelby LaCosse and Austin Wicklund; Gregg and Mary Johnson Family Scholarship – Riley Christianson; Louis J Kintziger Scholarship – Emily DeWolfe and Noah Gustafson; The Man Cave Scholarship – Emily DeWolfe; William & Lillian Mather Scholarship – Kailey Vietzke; Mead Corporation for Escanaba Verso Employees Scholarship – Noah Gustafson; Kenneth Wesley Myllyla Education Scholarship – Kaitlyn Hardwick; Helmer & Blondena Peterson Scholarship – Alyssa Coenen; Richard and Mary Rinehart Scholarship – Kaitlyn Hardwick; Rusha/Ziemba Volleyball Scholarship – Brittany Schwartz; UP Garden Tractor Pullers (Randy Irving & Deloris St. Cyr) Scholarship – Nathan Sundling; UP Whitetails Association / In Memory of Tim Kobasic Scholarship – Austin Wicklund; Carl and Ruth Wickman / Ruth and Robert Addison Scholarship – Riley Christianson, Brittany McNally and Brittany Schwartz

Rock: Altrusa International of Escanaba Scholarship – Haley Trudell; Bethany Lutheran Church of Perkins Scholarship – Haley Trudell; Tom & Alice Butch Scholarship – Haley Trudell; Oliver Felton Scholarship – Emily Sherk; Robert J & Elva M Hirn Scholarship – Madison Bagwell; William & Lillian Mather Scholarship – Madison Bagwell; Mouz Pamp Scholarship – Madison Bagwell; George & Edith / Robert & Eleanor Weingartner Scholarship – Hanna Hamill

Sagola: Charles & Patricia Nelson Scholarship – Katrina Townsend; Josephine Zajkoski Fine Arts Scholarship – Sarah Mosca

Saint Ignace: Dr. Mary L Cretens Scholarship – Madison Olsen; Jane Empson Scholarship – Madison Olsen

Sault St. Marie: Joseph Heirman Scholarship – Alexander Morehouse; Louis J Kintziger Scholarship – Connor VanLuven; John Lemmer Scholarship – Alexander Morehouse; Joyce Lewis Scholarship – Abbigal VanLuven

Sheboygan: John Lemmer Scholarship – Carly Johnson

Shingleton: Frank & Bertha Hartwig Scholarship – Luke Martin

Skandia: Greg & Linda Yagodzinski Scholarship – Trisha McGuire; Ziemba Family Scholarship – Trisha McGuire

Spalding: Joseph & Anita Clairmont Scholarship – Angela Kleiman; Dr. Mary L Cretens Scholarship – Angela Kleiman; Marian Olson Scholarship – Miranda Vandenhouten

Stephenson: Greg & Linda Yagodzinski Scholarship – Joseph Starzynski

Tel Aviv: Eden LeGrand Scholarship – David Ibn Ezra Tortchinsky

Trenary: Dr. Mary L Cretens Scholarship – Jada Johnson

Vulcan: Bay West Foundation Scholarship – Austin Janssen; Dr. Mary L Cretens Scholarship – Danielle Harms; Marian Olson Scholarship – Samantha Selken-DePatie

Watervliet: John Erickson Scholarship – Jeffery Allen; Louis J Kintziger Scholarship – Jeffery Allen; Krause Water Tech Scholarship – Jeffery Allen; Water Technology Scholarship – Jeffery Allen

Wells: Bay College Delta County Golf Scholarship – Kyle Kelly; Dr. Mary L Cretens Scholarship – Kyle Kelly; Wells Lioness Club Scholarship – Kyle Kelly

Wetmore: Helen Sackerson Scholarship – Jaelin Lockwood

Wilson: Brother Felix Scholarship – Lauren La Joie; CAD Project Scholarship – Maxwell Ritchie; John Holochwost & Family Scholarship – Evan Johnson; Island Resort & Casino Scholarship – Jena Mercier; John Lemmer Scholarship – Jena Mercier; Mead Corporation for Verso Escanaba Employees Scholarship – Evan Johnson; Schneider, Larche, Haapala & Company Scholarship – Shaun Gogolewski; Winfield P & Litta M Schuldes Scholarship – Lauren La Joie; Greg & Linda Yagodzinski Scholarship – Devin Racicot

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS