St. Ignace Track Results – 5/17

Division 2 regional

At St. Ignace

Boys

Newberry 74, Manistique and St. Ignace 34, Munising and Gwinn 21, Bark River-Harris 3.

3200 relay — 1, Newberry (Canfield, Griffis, Gielecki, Evans), 9:11.55; 2, Manistique; 3, St. Ignace; 4, Munising.

110 hurdles — 1, Duvall, G, 17.72; 2, Ingalls, SI; 3, Slaght, N; 4, Smithson, N.

100 — 1, James, N, 11.49; 2, Evans, G; 3, Dunbar, N; 4, Rickley, SI.

800 relay — 1, Newberry (Nalette, Dunbar, McCormick, James), 1:38.53; 2, St. Ignace; 3, Munising; 4, Bark River-Harris.

1600 — 1, Misniakiewicz, Mstq, 4:44.94; 2, Evans, N; 3, Griffis, N; 4, Wynn, N.

400 relay — 1, St. Ignace (Livingston, Brown, Dorenbecker, Rickley), 48.34; 2, Gwinn; 3, MUnising; 4, Newberry.

400 — 1, Anderson, Mstq, 52.61; 2, Huotari, Mun; 3, McCormick, N; 4, Holbrook, SI.

300 hurdles — 1, Duvall, G, 45.35; 2, Smithson, N; 3, Slaght, N; 4, Ingalls, SI.

800 — 1, Misniakiewicz, Mstq, 2:10.51; 2, Canfield, N; 3, Cooper, Mun; 4, Gielecki, N.

200 — 1, James, N, 23.15; 2, Anderson, Mstq; 3, Dunbar, N; 4, Movalson, SI.

3200 — 1, Evans, N, 10:32; 2, Misniakiewicz, Mstq; 3, Griffis, N; 4, McNarama, Mstq.

1600 relay — 1, Newberry (McCormick, Canfield, Slaght, Nalette), 3:52; 2, Munising; 3, St. Ignace; 4, Manistique.

High jump — 1, Cornish, Mun, 6-0; 2, Johnson, Mun; 3, Edwards, N; 4, Slaght, N.

Long jump — 1, James, N, 18-10; 2, Duvall, G; 3, Smithson, N; 4, Evans, G.

Pole vault — 1, Edwards, N, 11-6; 2, Brown, SI; 3, Wallace, N; 4, Curtis, G.

Shot put — 1, Kelly, SI, 47-11; 2, Anderson, Mstq; 3, Livingston, SI; 4, Brown, SI.

Discus — 1, Anderson, Mstq, 140-10; 2, Livingston, SI; 3, Brunette, BR-H; 4, Kelly, SI.

Girls

St. Ignace 73, Bark River-Harris 29, Manistique 27, Gwinn 23, Munising 18, Newberry 16.

3200 relay — 1, Manistique (K. Muth, J. Muth, McDonald, McDaniel), 10:59.12; 2, St. Ignace; 3, Newberry.

100 hurdles — 1, S. Lamb, SI, 17.87; 2, Peters, SI: 3, Behning, Mun; 4, Viau, BR-H.

100 — 1, Curtice, G, 13.15; 2, Demers, BR-H; 3, Schultz, SI; 4, Frederick, BR-H.

800 relay — 1, Bark River-Harris (White, Lockwood, Frederick, Demers), 1:54.87; 2, Gwinn; 3, St. Ignace; 4, Newberry.

1600 — 1, Becker, SI, 5:37; 2, Peramaki, Mun; 3, Marshall, SI; 4, Espinoza, Mstq.

400 relay — 1, Gwinn (Mallory Delmont, Marissa Delmont, McGuire, Curtice), 52.9; 2, Bark River-Harris; 3, Newberry; 4, Munising.

400 — 1, Schultz, SI, 1:02.1; 2, K. Muth, Mstq; 3, White, BR-H; 4, Zellar, New.

300 hurdles — 1, Demers, BR-H, 50.17; 2, Lamb, SI; 3, Zaragoza, SI; 4, Viau, BR-H.

800 — 1, Becker, SI, 2:22.5; 2, Peramaki, Mun; 3, Marshall, SI: 4, McDaniel, Mstq.

200 — 1, Schultz, SI, 27.46; 2, Curtice, G; 3, K. Muth, Mstq; 4, Mallory Delmont, G.

3200 — 1, Becker, SI, 12:42; 2, Peramaki, Mun; 3, Marshall, SI; 4, Espinoza, Mstq.

1600 relay — 1, Manistique (K. Muth, J. Muth, McDaniel, McDonald), 4:29; 2, St. Ignace; 3, Bark River-Harris; 4, Munising.

High jump — 1, Brandstrom, SI, 5-0; 2, S. Lamb, SI; 3, Smith, Mstq; 4, Curtice, G.

Long jump — 1, H. Lamb, SI, 15-9 1/2; 2, Behning, Mun; 3, Johnson, Mun; 4, Grigg, N.

Pole vault — 1, McDonald, Mstq, 8-6; 2, Tomica, N; 3, King, Mstq; 4, Viau, BR-H.

Shot put — 1, Marissa Delmont, G, 36-2; 2, Peterson, BR-H; 3, Rahilly, N; 4, Dumas, SI.

Discus — 1, Horn, SI, 86-5 1.2; 2, Rahilly, N; 3, Peterson, BR-H; 4, Garret, N.

COMMENTS