Division 3 regional track results

Prep track and field

Division 3 Regional

At North Dickinson

GIRLS — North Dickinson 54, Stephenson 49.5, Bark River-Harris 28, Forest Park 23.5, Carney-Nadeau 18, North Central 9, Watersmeet 5

Pole vault — Alex Neville, NC, 7-6; Hannah Clark, ND; Paige Cappeart, S; Maddie Scarlassara, FP

High jump — Karlee Kuntze, S, 4-6; Emily Johnson, S; Taylor Kedsch, CN; Makena Lockwood, BRH

Long jump — Jaelin Lockwood, BRH; 15-5; Amanda Starzynski, S; Maddie Scarlassara, FP; Briana Smith, ND

Discus — Toriana Christian, ND, 80-09; Layla Blahnik-Thoune, CN; Malorie Baumler, CN, 72-11.75; Kylie Gustafson, ND; Malorie Baumler, CN

Shot put — Bethany Baldwin, W, 33-11.75; Toriana Christian, ND; Skye Ledzian, ND; Gracie Peterson, BRH

3200 relay — Stephenson (Ally Schultz, Kylee Kuntze, Paige Cappaert, Mary Hartges), 11:23.84; Carney

100 hurdles — Hailee Demers, BRH, 18.56; JuliAnn Wickman, ND; Talisha McCullough, CN; Mercedes Simmons, FP

100 — Masyn Alexa, ND, 13.59; Amanda Starzyski, S; Jaelin Lockwood, BRH; Hannah Cross, FP

800 relay — Bark River-Harris (Ashleigh White, Makenna Lockwood, Jaelin Lockwood, Hailee Demers), 1:55.37; Stephenson

1600 — Briana Smith, ND, 5:53.79; Kylee Kuntze, S; Taylor Clark, FP; Sadie Granskog, CN

400 relay — Stephenson (Hailey Robinson, Mary Hartges, Gena Anders, Amanda Starzyski), 54.86; Bark River

400 — Masyn Alexa, ND, 1:03.04; Hannah Cross, FP; Alanis Harris, CN; Ashleigh White, BRH

300 hurdles — Hailee Demers, BRH, 51.58; Merceds Simmons, FP; Talisha McCullough, CN; Emily Johnson, S

800 — Briana Smith, ND, 2:37.35; Kristin Stacy, FP; Kristin Charlier, CN; Paige Cappaert, S

200 — Amanda Starzyski, S, 27.81; Masyn Alexa, ND; Hailey Robinson, S; Hannah Cross, FP

3200 — Briana Smith, ND, 13.35.75; Kylee Kuntze, S; Taylor Clark, FP; Shelby Pleshek, S

1600 relay — Stephenson (Ally Schultz, Mary Hartges, Hailey Robinson, Gena Anders), 4:31.50; ND

BOYS — North Central 74.5, Forest Park 39, North Dickinson 32, Carney-Nadeau 19, Bark River-Harris 18.5

Pole vault — Willy Schmitt, BRH, 10-1; Connor Bortolini, FP; Dean Bellmore, NC; Tim Jarvis, BRH

High jump — Jaco Blahnik, CN, 5-8; Dean Bellmore, NC; Jared Miller, ND;

Long jump — Joe Roell, ND, 18-4; Max Nylund, FP; Darin Redinger, NC; Alex Bellmore, NC

Discus — Tyler Peltoma, FP, 109-6.25; Michael Miller, ND; Adam Webber, NC; Colten Brunette, BRH

Shot put — Adam Webber, NC, 38-4; Tyler Peltoma, FP; Jared Miller, ND; Matthew Bruette, ND

3200 relay — North Central (Lucas Dombrowski, Cole Timblin, Griffin Johnson, Connor Robinson), 9:26.66; ND

110 hurdles — Tommy Showers, FP, 20.41; Josh Haddock, CN; Daniel Franz, FP

100 — Trent Holle, NC, 12.23; Noah Gorzinski, NC; Eric Viau, BRH; Hunter Reed, FP

800 relay — North Central (Leo Gorzinski, Austin Poupore, Noah Gorzinski, Carter Holle), 1:39.92; BRH

1600 — Brent LaFord, CN, 4:57.65; Connor Robinson, NC; Mason Rintala, FP; Griffin Johnson, NC

400 relay — North Central (Trent Holle, Austin Poupore, Alex Bellmore, Dean Bellmore), 47.72; BRH

400 — Leo Gorzinski, NC, 54.48; Brendon Steinbrecher, ND; Matthew Bruette, ND; Tim Jarvis, BRH

300 hurdles — Noah Gorzinski, NC, 44.37; John Nelson, ND; Brendon Steinbrecher, ND; Tommy Showers, FP

800 — Connor Robinson, NC, 2:14.78; Brett LaFord, CN; Cole Timblin, NC; James Davis, FP

200 — Leo Gorzinski, NC, 24.89; Peter Ropiak, FP; Max Nylund, FP; Carter Holle, NC

3200 — Griffin Johnson, NC, 11:32.55; Mason Rintala, FP; Mike Flanagan, CN

1600 relay — North Central (Leo Gorzinski, Noah Gorzinski, Cole Timblin, Connor Robinson), 3:51.41; ND

COMMENTS