Division 2 regional track results

Prep track and field

­­Division 2 regional

At Manistique

Boys

Ishpeming 65, Newberry 45, Stephenson 36, St. Ignace 21 1/2, Manistique 18 1/2, Gwinn 1.

3200 relay — 1, Ishpeming (Giroux, Liimatta, Pruett, Broberg), 8:59.22; 2, Manistique; 3, Newberry; 4, Stephenson.

110 hurdles — 1, Shepard, SI, 17.09; 2, Slaght, N; 3, Johnson, S; 4, Duvall, G.

100 — 1, Glover, S, 11.5; 2, Smith, I; 3, Christensen, N; 4, A. James, N.

800 relay — 1, Newberry (J. James, Rahilly, A. James, Christensen), 1:35.04; 2, Ishpeming; 3, St. Ignace; 4, Manistique.

1600 — 1, J. Broberg, I, 4:52.1; 2, Misniakiewicz, M; 3, Giroux, I; 4, Longtine, I.

400 relay — 1, Newberry (Christensen, J. James, Rahilly, A. James), 46.1; 2, Ishpeming; 3, Stephenson; 4, St. Ignace.

400 — 1, Glover, S, 51.25; 2, Sundberg, I; 3, Andersen, M; 4, Prillwitz, I.

300 hurdles — 1, Shepard, SI, 43.88; 2, Slaght, N; 3, Johnson, S; 4, Larson, S.

800 — 1, J. Broberg, I, 2:10.32; 2, Pruett, I; 3, Kakuk, S; 4, Misniakiewicz, M.

200 — 1, Glover, S, 23.02; 2, Christensen, N; 3, Smith, I; 4, J. James, N.

3200 — 1, Giroux, I, 10:46.72; 2, Misniakiewicz, M; 3, J. Broberg, I; 4, S. Broberg, I.

1600 relay — 1, Stephenson (Kakuk, Larson, Johnson, Glover), 3:43.05; 2, Ishpeming; 3, Newberry; 4, St. Ignace.

High jump — 1, Holmgren, I, 6-2; 2, Slaght, N; 3, Dorenbecker, SI: 4, Barstow, S.

Long jump — 1, Holmgren, I, 19-2 1/2; 2, J. James, N; 3, Rahilly, N; 4, Prillwitz, I.

Pole vault — 1, Edwards, N, 12-6; 2, Wallace, N; 3, Pawley, M; 4, Williams, M.

Shot put — 1, Kelly, SI, 45-5; 2, Kruhlik, I; 3, Andersen, M; 4, Morton, I.

Discus — 1, Vetort, S, 121-0; 2, Morton, I; 3, Carlson, N; 4, Seeley, M.

Girls

St. Ignace 98, Ishpeming 49 1/2, Manistique 18, Newberry 10 1/2, Gwinn 10.

3200 relay — 1, Manistique (Muth, Misniakiewicz, Bosanic, McDaniel), 11:15.21; 2, St. Ignace; 3, Ishpeming.

100 hurdles — 1, K. Loman, I, 17.47; 2, Mead, I; 3, Battick, SI; 4, Montcalm, I.

100 — 1, Poirier, I, 13.81; 2, Mead, SI: 3, Coveyou, SI; 4, Curtice, G.

800 relay — 1, St. Ignace (Lamb, Shepard, Kita, Battick), 1:57.26; 2, Ishpeming; 3, Manistique; 4, Gwinn.

1600 — 1, Becker, SI, 5:13.86 (school record); 2, Marshall, SI: 3, Sjoholm, I; 4, Misniakiewicz, M.

400 relay — 1, Ishpeming (Smith, Terres, Poirier, Loman), 54.7; 2, Newberry; 3, St. Ignace; 4, Gwinn.

400 — 1, Coveyou, SI, 1:03.76; 3, Lamb, SI; 3, McDonald, M; 4, Muth, M.

300 hurdles — 1, K. Loman, I, 50.96; 2, Mead, I; 3, Montcalm, I; 4. Tielbar, SI.

800 — 1, Becker, SI, 2:22.45; 2, Koski, I; 3, Hart, SI; 4, Muth, M.

200 — 1, Coveyou, SI, 28.07; 2, Lamb, SI; 3, Grigg, N; 4, Poirier, I.

3200 — 1, Becker, SI, 12:38.13; 2, Marshall, SI; 3, Sjoholm, I; 4, Gardner, I.

1600 relay — 1, St. Ignace (Smith, Coveyou, Becker, Hart), 4:25.71; 2, Ishpeming; 3, Manistique; 4, Newberry.

High jump — 1, Gustafson, SI, 4-9; 2, Bigelow, SI; 3, McDaniel, M; 4, Curtice, G.

Long jump — 1, Lamb, SI, 15-2; 2, Honeysette, N; 3, Koski, I; 4, Grigg, N.

Pole vault — 1, Hart, SI, 7-6; 2, Frazier, SI; 3, McDonald, M; 4, Tomica, N.

Shot put — 1, Davis, SI, 34-10 1/2; 2, Delmont, G; 3, Dumas, SI; 4, Bruce, G.

Discus — 1, Davis, SI, 97-11 1/2; 2, Battick, SI; 3, Bruce, G; 4, R. Loman, I.

COMMENTS