Division 1 regional track results

Prep track and field

Division 1 Regional

At Marquette

GIRLS –1. Marquette 57 1/2, 2. Sault Ste. Marie 57, 3. Menominee 36 1/2, 4. Escanaba 22, 5. Gladstone 14

3,200-meter relay — 1. Sault Ste. Marie (Knowles, Arbic, Hoornstra, Eavou) 10:53.05, 2. Marquette, 3. Escanaba, 4. Gladstone

100 hurdles — 1. Makenzie Wellner (MEN) 16.67, 2. Courtney Boyle (E), 3. Peyton Rabitoy (E), 4. Ahnika Puskala (MQT)

100 dash — 1. Jordan Scott (S) 13.66, 2. Clarissa Remillard (MQT), 3. Elyssa Wellner (MEN), 4. Alicia Nordquist (MEN)

800 relay — 1. Menominee (Wellner, Wellner, Nolde, Nolde) 1:52.22, 2. Marquette, 3. Sault Ste. Marie, 4. Escanaba

1,600 run — 1. Katie Anderla (MEN) 5:40.29, 2. Haleigh Knowles (S), 3. Shelby Eavou (S), 4. Reegan Ketzenberger (MQT)

400 relay — 1. Sault Ste. Marie (Alaspa, McKee, Blakeslee, Scott) 53.36, 2. Menominee, 3. Escanaba, 4. Marquette

400 dash — 1. Delaney Sall (MQT) 1:00.83, 2. Rachael Hunt (MQT), 3. Clarissa Remillard (MQT), 4. Guinn Wuorinen (MQT)

300 low hurdles — 1. Makenzie Wellner (MEN) 47.05, 2. Lily Scheid (S), 3. Ahna Larson (G), 4. Kelsie Sibbald (S)

800 run — 1. Delaney Sall (MQT) 2:32.89, 2. Haleigh Knowles (S), 3. Guinn Wuorinen (MQT), 4. Shelby Eavou (S)

200 dash — 1. Rachael Hunt (MQT) 27.80, 2. Makenzie Wellner (MEN), 3. Jordan Scott (S), 4. Clarissa Remillard (MQT)

3,200 run — 1. Katie Anderla (MEN) 13:00.01, 2. Reegan Ketzenberger (MQT), 3. Megan Arbic (S), 4. Jenna Piche (S)

1,600 relay — 1. Sault Ste. Marie (Hoornstra, Sibbald, Burton, Scheid) 4:24.36, 2. Marquette, 3. Escanaba, 4. Menominee

Discus — 1. Saige Sisson (G) 97-5, 2. Val Gage (S), 3. MacKenzie Parish (G), 4. Emily McLean (S)

Shot put — 1. Emily McLean (S) 34-9.5, 2. Saige Sisson (G), 3. Val Gage (S), 4. MacKenzie Parish (G)

Pole vault — 1. Kaitlyn Lord (E) 8-9, 2. Kali McDonough (MQT), 3. Aliah Robertson (S), 4. Kara Mosher (S)

High jump — 1. Anna Smith (E) 4-7, 2. Jenna Homminga (S), 3. Jenna Miller (MQT), 4. Ahnika Puskala (MQT)

Long jump — 1. Rachael Hunt (MQT) 16-1, 2. Enola Jeevar (MQT), 3. Allie Nolde (MEN), 4. Ella Jones (MQT)

BOYS — 1. Marquette 84 1/2, 2. Gladstone 53 1/2, 3. Escanaba 30, 4. Menominee 10, 5. Sault Ste. Marie 9

3,200-meter relay — 1. Marquette (Malherbe, Zika, Zueger, Gagnon) 8:48.49, 2. Gladstone, 3. Sault Ste. Marie, 4. Escanaba

110 high hurdles — 1. Calvin Thibault (G) 15.86, 2. Drew Thomas (MQT), 3. Jonas Blum (MQT), 4. James McKnight (G)

100 dash — 1. Ethan Martysz (MQT) 11.81, 2. Elijah Pickard (MQT), 3. Scout Wunder (E), 4. Joseph Carlisle (MQT)

800 relay — 1. Marquette (Pickard, Carlisle, Johnson, Blum) 1:38.51, 2. Escanaba, 3. Gladstone, 4. Sault Ste. Marie

1,600 run — 1. Adam Bruce (G) 4:37.86, 2. Garrett Rudden (MQT), 3. Kaaleb Ranta (S), 4. Jaron Wyma (S)

400 relay — 1. Escanaba (Wunder, Carroll, Randall, Cook) 46.09, 2. Marquette, 3. Gladstone, 4. Menominee

400 dash — 1. Garrett Rudden (MQT) 53.53, 2. Julien Malherbe (MQT), 3. Jarret St. John (G), 4. Kobie Guideback (MQT)

300 intermediate hurdles — 1. Calvin Thibault (G) 40.94, 2. Jonas Blum (MQT), 3. Will Burnett (MEN), 4. Truman Langlois (MQT)

800 run — 1. Mathurin Gagnon (MQT) 2:03.66, 2. Adam Bruce (G), 3. Jacob Johnson (MQT), 4. Nathan Zika (MQT)

200 dash — 1. Calvin Thibault (G) 23.36, 2. Jonas Blum (MQT), 3. Ethan Martysz (MQT), 4. Scout Wunder (E)

3,200 run — 1. Adam Bruce (G) 10:26.69, 2. Garrett Rudden (MQT), 3. Garrett Zueger (MQT), 4. Jake Strasler (G)

1,600 relay — 1. Marquette (Malherbe, Zika, Gagnon, Rudden) 3:38.27, 2. Gladstone, 3. Escanaba, 4. Sault Ste. Marie

Discus — 1. Skyler Fortin (MQT) 121-7.5, 2. Jared DeMeuse (G), 3. Gabe Smith (E), 4. Steven Cohee (S)

Shot put — 1. Dylan Oudeans (MEN) 40-8.5, 2. John Skendzel (MQT), 3. Jared Nash (E), 4. Kyle Gendron (E)

Pole vault — 1. Dayton Miron (E) 12-0, 2. James Young (G), 3. Matthew Pillifant (MQT), 4. David Cole (S)

High jump — 1. Raphael Millado (MQT) 6-7, 2. Garrett McMillan (E), 3. Kyle Gendron (E), 4. (tie) James McKnight (G) and Adam Jenshak (MQT)

Long jump — 1. (tie) Darin Johnson (G) and Raphael Millado (MQT) 20-4, 3. Will Burnett (MEN), 4. Kyle Gendron (E)

COMMENTS