Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Affiliates | Home RSS
 
 
 

Young artists win big at Youth Art Show

April 18, 2013
Daily Press

ESCANABA - "The fact that there are so many winners is a testament to the different vision each of us brings to art," said Pasqua Warstler, gallery and education director at the Bonifas Arts Center. "Youth in Art is a treasure, and every year we're reminded how creative and vital the arts education programs in our area are."

Warstler was speaking of the annual exhibit sponsored by NewPage that brings art from students in grades kindergarten through 12 to the Galleries at the Center. Pieces are entered in the show by art teachers and students. This year, almost 700 pieces of art hang on the walls, from the ceiling, or stand on pedestals in the Center.

"We have awards because these artists deserve them," Warstler said. "Each year, representatives from the Delta-Schoolcraft Intermediate School District, Escanaba Noon Kiwanis, General Federation of Women's Clubs, NewPage, and the Arts Center, select winners in each grade. Winners are announced and awards presented at the free receptions.

Article Photos

Photo by Craig Woerpel

Art comes in all flavors at the Youth In Art exhibit sponsored annually by NewPage.

"The receptions are great, too," Warstler said. "Kids, teachers and family members come to see what's on the walls and who's won prizes. In my opinion, though, they're all winners."

Because every piece of art cannot be recognized with a prize, the Center provides pencil and paper so each visitor can leave a note for a student or students whose art speaks to them.

"If you love an artwork, you can let the artist know by leaving a comment," Warstler said. "We deliver them to the students at the end of the show."

Delta-Schoolcraft Intermediate School District winners:

Mason Boudreau, ISD Learning Center, "Window Light," teacher Chris Lund; Zakkary Linden, Learning Center, "Penguin," teacher Kaisa Anderson; ECDD Preschool Group Project, Learning Center, "Every Body Is A Genius," teacher Dawn Hansen; Kindergarten, Ella Riley, North Central Elementary, "Mexican Serape," teacher Emily Westphal; 1st grade, Ayasha Jackomino, Nah Tah Wahsh PSA, "Slippery Snail," teacher Lynn Moore; 1st grade, Adelia Kang, Webster Elementary, "Snowman Close-up," teacher Beth Peterson; 2nd grade, Mackenzie Meyer, Nah Tah Wahsh, "Snowy Pals," Lynn Moore; 2nd grade, Cole Shepard, Kay Lee Red Bear, Megan Mathias, and Caroline Mileski, Bark River-Harris Elementary, "Winter Trees," Group Project, teacher Lynn Brown; 3rd grade, Josephine Roberts, Nah Tah Wahsh, "Field of Poppies," Lynn Moore; 3rd grade, Abigail Scannell, Soo Hill Elementary, "A Starry Night," Beth Peterson;

4th grade, Zuri O'Dee, James T. Jones Elementary, "Angel," teacher Joanne Chouinard; 4th grade, Escanaba Upper Elementary School, Group Project, "A Rainbow of Monochromatic Self Portraits," Beth Peterson; 5th grade, Morgan Gerow, Jones, "Tree Silhouette," Joanne Chouinard; 5th grade, Dayton Miron, Upper Elem., "Weaving," teacher Scott Dykema; 6th grade, Ryan St. John, Upper Elem., "Day of the Dead Skull," Scott Dykema; 6th grade, Sydney Herioux, Gladstone Area Middle School, "Sydney," teacher Cindi Davis; 7th grade: Madison Adamini, private lessons, "Grandpa's Car," teacher Suzy Decker; 7th grade: Caitlin Lippold, GMS, "Puppet," Cindi Davis; 8th grade: Jessica Bichler and Carlee Forvilly, Escanaba Area Junior High, "Squiggly Man," Group Project, Scott Dykema; 8th grade, Simon Trent, Home Schooled, "Tangled Snow," teacher Sandy Trent; 8th grade, Rapid River Junior & Senior High School, Group Project, "Lizard Tessellation," teacher Julie Pilon;

9th grade: Sam Broeders, North Central High School, "Flowers," teacher Emily Westphal; 9th grade: Dana Haswell, Gladstone Area High School, "Four Generations," teacher Michelle Kenville Miller; 10th grade, Emily Bell, Stephenson High School, "Skull-Bones," teacher Terra Stenberg; 10th grade, Breanna Martin, SHS, "Sea Lion," Terra Stenberg; 11th grade: Audrey Danielson, SHS, "Octopus Garden," Terra Stenberg; 11th grade, Mitchell B. Johnson, Escanaba Area Senior High School, "Scavengers," teacher Cathy Uhazie; 12th grade, Samy Tickler, SHS, "Bacon Butterfly," Terra Stenberg; 12th grade, Clarissa Kell, NCHS, "Once Upon a Time," Emily Westphal.

Kiwanis Winners:

ECDD Preschool Group Project, Learning Center, "Every Body Is A Genius," Dawn Hansen; Eli Tatrow, Learning Center, "Winter's Glow," Chris Lund; Kindergarten, Shyanna Halfaday, Nah Tah Wahsh, "Rainbow Zebra," Lynn Moore; 1st, Dylan Anderson, Home Art, "Untitled #," teacher Brandy Anderson; 2nd, T.J. Nault Jr., Home Art, "Grandpa's Camp," teacher Monica Mortel; 3rd, Anna-Lisa Tryan, Webster, "Asian Dragon," Beth Peterson; 4th, Group Project, UMS, "A Rainbow of Monochromatic Self Portraits," Beth Peterson; 5th, Abby Hansen, DCCHE Home School, "Covered Bridge," teacher Liz Hansen; 6th, Charlie Tackman, Upper Elem., "Contour Line Figures," Scott Dykema;

7th, Adam Claes, EJH, "Bill Murray Caricature," Scott Dykema; 8th, Allen LeBoeuf, BR-H Junior & Senior High School, "Colored Trees," Lynn Brown; 9th, Dana Haswell, GHS, "Four Generations," Michelle Kenville Miller; 10th, Elizabeth Veatch, Rapid River Junior & Senior High, "Lone Wolf," teacher Julie Pilon; 11th, Audrey Danielson, SHS, "Octopus Garden," Terra Stenberg; 12th, Seth Williams, Nah Tah Wahsh, "Winter Retreat," Lynn Moore.

General Federation of Women's Club Winners 2013:

Eli Tatrow, Learning Center, "Winter's Glow," Chris Lund; Readiness Kindergarten, Sarah Hansen, Home School, "Ginger," Liz Hansen; 1, MacKenzie Clark, Lemmer, "Monochromatic/Self-Portrait," Beth Peterson; 2, Mackenzie Meyer, Nah Tah Wahsh, "Snowy Pals," Lynn Moore; 3, Anna-Lisa Tryan, Webster, "Asian Dragon," Beth Peterson; 4, Max Shiverski, BR-H Elem., "Native American Girls #4," Lynn Brown; 5, Paige Chouinard, private lessons, "Pumpkin Patch," Suzy Decker; 6, Charlie Tackman, Upper Elem., "Shaded Pipes in Perspective," Scott Dykema; 7, Shelby LaCosse, RR Junior & Senior High, "Hide-n-Seek," Julie Pilon; 8, Lindsey Norcross, EJH, "Horse," Scott Dykema;

9, Fabiola Becerra, SHS, " Still Life," Terra Stenberg; 10, Emily Bell, SHS, "Skull-Bones," Terra Stenberg; 11, Lexi Johnson, SHS, "Bird of Paradise," Terra Stenberg; 11, Lexi Johnson, Bret DeMille, Michelle Manning, and Audrey Danielson, SHS, "Center of the Eye" Group Project E, Terra Stenberg; 12 Samy Tickler, Darien Kent, Erin Berger, Laruen Bartell, Adriana Brown, and Sindia Rangel, SHS, "Center of the Eye," Terra Stenberg; 12, Lexie Schroeder, RR Junior & Senior High, "Girls," Julie Pilon.

NewPage winners 2013

Randa Denny, Learning Center, "Untitled," Chris Lund; 1, Travis Quinn, Lemmer, "Paper Strip Sculpture," Beth Peterson; 2, T.J. Nault Jr., Home Art, "Grandpa's Camp," Monica Mortel; 3, Caitlyn Davenport, Webster, "Abstract Trees," Beth Peterson; 4, Maddie Chernick, private, "Stonington Lighthouse," Suzy Decker; 5, Katara Jones, Dustin Thorbahn, Logan Jackson, and Ashley Marcolette, Nah Tah Wahsh, "The Four Amigos" Group Project, Lynn Moore; 6, Kyra Beck, Upper Elem., "Fruit Bowl," Suzy Decker;

7, Amber Smith, BR-H Junior & Senior High, "Jungle Tunnel Book," Lynn Brown; 7, Payton Gustafson, EJH, "Op Art," Scott Dykema; 8, Erica Rubick, RR Junior & Senior High, "Piano Hat," Julie Pilon; 9, Fabiola Becerra, SHS, "Still Life," Terra Stenberg; 10, Halie Hardwick, RR Junior & Senior High, "Wave," Julie Pilon; 11, Carley Sagataw, Nah Tah Wahsh, "Nightmare," Lynn Moore; 12, Clarissa Kell, NCHS, "Once Upon a Timex," Emily Westphal.

Wm Bonifas Fine Arts Center Winners 2013:

Elizabeth Flynn, Learning Center, "Penguin," Kaisa Anderson; Kindergarten, Connor LaFave, Nah Tah Wahsh, "Yipes Stripes," Lynn Moore; 1, Alextin Thorbahn, Nah Tah Wahsh, "Birds on a Limb," Lynn Moore, 1, Robert Sagataw, Nah Tah Wahsh, "Snail & Friends," Lynn Moore; Charles Field, Webster, "Scarecrow," Beth Peterson; 3, Natalie Manitowabi, Nah Tah Wahsh, "Poppies," Lynn Moore; 3, Abigail Scannell, Soo Hill, "A Starry Night," Beth Peterson; 4, Katrina Chouinard, Rylee Mason, Daniel Anderson, Dawson Lambert, Zoe Anderson, Paige Wellman, Shailee MaKosky, and Hunter Gauthier, Upper Elem., "Circle Painting," Group Project, Beth Peterson;

5, Katara Jones, Dustin Thorbahn, Logan Jackson, and Ashley Marcolette, Nah Tah Wahsh, "The Four Amigos," Group Project, Lynn Moore; 6, Sydney Herioux, GMS, "Sydney," Cindi Davis; 6, Charlie Tackman, Upper Elem., "Contour Line Figures," Scott Dykema; 7, Caitlin Lippold, GMS, "Puppet," Cindi Davis; 7, Adam Claes, EJH, "Bill Murray Caricature," Scott Dykema; 8, Jessica Bichler and Carlee Forvilly, EJH, "Squiggly Man," Group Project, Scott Dykema; 8, Group Project, RR Junior & Senior High, "Lizard Tessellation," Julie Pilon; 9, Sam Broeders, NCHS, "Flowers," Emily Westphal; 9, Fabiola Becerra, SHS, "Still Life," Terra Stenberg; 10, Kendyl Miller, RR Junior & Senior High, "Stained Glass Butterfly," Julie Pilon; 10, Elizabeth Veatch, RR Junior & Senior High, "Lone Wolf," Julie Pilon; 11, Audrey Danielson, SHS, "ORLY?," Terra Stenberg; 11, Dominique Krause, GHS, "Morning Sunrise," Cindi Davis; 12, Clarissa Kell, NCHS, "Once Upon a Time," Emily Westphal.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web