Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Affiliates | Home RSS
 
 
 

Sault, Redettes freshmen earn Runner of the Year honors

All-U.P. Cross Country

October 24, 2012
By John Vrancic - Staff Writer , Daily Press

MARQUETTE - It's not every day a freshman is selected as the Upper Peninsula Runner of the Year.

It happened twice, however, during Tuesday's fall meeting of the U.P. Cross Country Coaches Association.

Sault Ste. Marie's Parker Scott, who went undefeated against U.P. competition, was a unanimous choice as Male Runner of the Year and Marquette's Lindsey Rudden was selected Female Runner of the Year.

Scott, this year's Straits Area Conference champion, set a school record in the Rudyard Invitational by covering the 3.1-mile course in 16 minutes, 12 seconds.

His non-winning ventures took place downstate in a runner-up finish in the Clare Invitational on Aug. 29 and a third among 116 harriers in the Jackson Invitational Sept. 22.

In the U.P. Division 1 Finals, he was clocked at 16:50 at the Pictured Rocks Golf & Country Club near Munising.

Rudden, this year's Great Northern Conference champ, was undefeated prior to Saturday when she became dizzy and passed out with a half-mile to go.

In her previous appearance at Munising, Rudden was dominant in a personal-best 18:20 clocking.

Also nominated for Female Runner of the Year were Calumet Senior Tara Kiilunen and St. Ignace senior Sarah Cullip.

Kiilunen, a four-time West-Pac Conference champion became only the second girl to earn four straight U.P. titles. She was clocked at 19:44 on Saturday.

Amber Smith of Westwood became the first one to capture four consecutive titles (from 2000-03) and not Kiilunen as mentioned in several U.P. papers on Monday.

Cullip, also a Straits Area Conference champion, ran the fastest time among the girls on Saturday (19:36) to become a three-time U.P. champion. She took the D-2 crown the past two years prior to adding a D-3 title on Saturday.

Also selected to the Dream Team are Calumet freshman Leah Kiilunen, Menominee junior Kameron Burmeister, Marquette sophomore Calla Martysz and Escanaba sophomore Aimee Giese.

Joining Scott on the boys' Dream Team were Stephenson sophomore Connor Cappaert, Kingsford senior Dan Kulas, Esky senior Andrew Stenberg, Menominee junior Davey Luplow, Houghton sophomore Jacob Colling and Marquette freshman Lance Rambo.

Other area all-state picks are Manistique seniors Tyler Pomeroy and Bryson Lawrence (D-2 boys) and freshman Holly Blowers (D-2 girls) and Carney-Nadeau junior Dionte Blahnik (D-3 boys).

Area All-U.P. picks include Esky junior Jordan Ogren, senior Dan Derouin and sophomore Eric Cousineau (D-1 boys) and freshman Callie Heller and junior Aubree Peterson (D-1 girls) and Manistique juniors Ryan Ramey and Robert Ayotte (D-2 boys) and senior Darby Demers (D-2 girls).

The Calumet girls and Sault boys were selected Large School Teams of the Year, with St. Ignace girls and Munising boys receiving similar honors among the small schools.

Sault's Jim Martin (D-1) and Hancock's Matt Dennis (D-2) were selected Coach of the Year in their respective divisions, with St. Ignace's Emily Fullerton and Munising's Fran DesArmo sharing that honor in D-3.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web